Księga policzan

ksiega_foto2_640inicjal_75_pxPrzedstawiamy dział szczególny, bo w pewnym sensie wiecznotrwały i nieskończony, co więcej stanowiący socjologiczny eksperyment. Postanowiliśmy zgromadzić wiedzę na temat mieszkańców Polic i okolicznych miejscowości (od Szczecina po Nowe Warpno), którzy współtworzyli historię regionu określanego dziś mianem „Ziemi Polickiej”. Kiedykolwiek. Czyli od zarania dziejów po dzień współczesny.

 

W przeciwieństwie do ujęć encyklopedycznych, wprowadzających wstępne kryteria upamiętniania osób, głównie wg zasług i roli odegranej w dziejach, „Księga policzan” ma być miejscem pamięci Wszystkich. Wielkich, mniejszych i małych, nawet takich, którzy za życia byli ledwie dostrzegani. Każdy, kto tylko zechce, a jest w jakikolwiek sposób związany z Policami oraz Ziemią Policką może się w niej znaleźć. Kimkolwiek był, kimkolwiek jest, dlatego, że BYŁ i dlatego, że JEST.

 

W momencie uruchamiania witryny zebraliśmy nieco nad setkę biogramów, głównie osób żyjących współcześnie lub w czasach niedawno minionych. To mała kropelka w morzu, choć zasób stale się poszerza. Będziemy go rozbudowywać i dążyć do tego, by ci, którzy już przeszli przez bramę doczesności, jak i żyjący współcześnie – zostali upamiętnieni.

 

Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad "Księgą" wiedzieliśmy, że jest to zadanie trudne i dla pomysłodawców zwyczajnie ponad siły. Co więcej - zaplanowane na lata. Dlatego mamy prośbę. Raczcie Czcigodni Państwo, którzy oglądacie tę stronę, nadsyłać nam informacje: o osobach i o rodzinach. Jeśli ktoś zechce – razem ze zdjęciami. Używając (dla przykładu) nazwiska „Kowalski” niech to wygląda np. tak:

 

„1. Kowalski Jan – ślusarz, rocznik 1930. W Policach mieszkał od … Z wykształcenia … Pracował … Był … (np. działaczem związków zawodowych, partii, znanym szachistą, piłkarzem itd.). Żonaty, ojciec … synów … córek. Zmarł …”

 

a jak ktoś chciałby opisać rodzinę:

 

„2. Kowalscy – ród, rodzina. Jedni z pierwszych polickich osadników. Andrzej Kowalski przybył do Polic w roku 1947, początkowo zamieszkał … Podjął pracę w … Ożenił się np. z Heleną … Mieli troje dzieci … itd.”

 

Każdy, ktokolwiek zechce, zostanie uwieczniony. Materiały (teksty, opisy, zdjęcia) prosimy nadsyłać na adresy podane w dziale „Kontakt”. Chociaż internet jest pojemny, poza przypadkami szczególnymi, za standardową objętość biogramów przyjmujemy 1-2 strony. Zapraszamy do współpracy!

Copyright © 2011 police - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl
dodaj_1_do_licznika(); dodaj_1_do_licznika();